Thursday 23 March 2017
 
» Conference Programme » Conference programme
 
Conference programme

 

Day 1 | Day 2 | Day 3



The detailed programme for each day is available from Date (Detailed Programme) (below the date).

Day 1, Wednesday 19 th May 2010
19 May (Detailed Programme)
Schedule Programme Room
09:45-10:25 Opening Ceremony
Republic Hall
10:30-11:15
Introductory Session: Language Resources and Evaluation: Present and Future
Chairperson: Joseph Mariani
ELRA -15 Years and Beyond, Khalid Choukri
LREC2010 Map: the Picture, Nicoletta Calzolari
Meta-Share : Visions and Perspectives, Stelios Piperidis
Language Technologies and Resources: a European Perspective, Roberto Cencioni
Republic Hall
11:15-11:35 Coffee Break
11:35-13:15 4 Oral & 3 Poster Sessions in Parallel
    Chair Persons  
 
O1 - Semantic Acquisition
Maria Teresa Pazienza
Temi Zamit
  O2 - LR Infrastructures and Standards
Christopher Cieri
Vassali
 

O3 - Dialogue and Evaluation

Sophie Rosset
Michel'Angelo Grima
  O4 - Text-to-Speech Corpora
Harald Höge
David Bruce
  P1 - Anaphora, Coreference and Evaluation
Antonio Pareja-Lora
Sacra Infermeria
  P2 - Tools, Systems and Evaluation
Marc Verhagen
Sacra Infermeria
  P3 - Lexical Resources
Anna Braasch
Sacra Infermeria
13:15-14:45 Lunch Break
14:45-16:25 4 Oral & 6 Poster Sessions in Parallel
  O5 - Knowledge Discovery
Suzanne Stevenson
Temi Zamit
  O6 - Temporal and Spatial Annotation (special session)
James Pustejovsky
Vassali
  O7 - Evaluation Methodologies
Patrick Paroubek
Michel'Angelo Grima
  O8 - Sign Language
Eleni Efthimiou
David Bruce
  P4 - Web Services
Bruno Cartoni
Sacra Infermeria
  P5 - Named Entity Recognition
Valia Kordoni
Sacra Infermeria
  P6 - Pronunciation Variants
Fernando Fernández Martínez
Sacra Infermeria
  P7 - Multiword Expressions and Collocations
Beatrice Daille
Sacra Infermeria
  P8 - Validation of Language Resources
Zygmunt Vetulani
Sacra Infermeria
  P9 - Grammar and Syntax
Cristina Bosco
Sacra Infermeria
16:25-16:45 Coffee Break
16:45-18:05 4 Oral & 3 Poster Sessions in Parallel
  O9 - Anaphora, Coreference
Bernardo Magnini
Temi Zamit
  O10 - Machine Translation
Robert Frederking
Vassali
  O11 - Authoring Tools and Text Analysis
Michael Kipp
Michel'Angelo Grima
  O12 - Parsing
Yoshihiko Hayashi
David Bruce
  P10 - Morphology
Miriam Butt
Sacra Infermeria
  P11 - Tools for Multimodal Corpus
Katerina Pastra
Sacra Infermeria
  P12 - Language Resource Infrastructures
Hamish Cunningham
Sacra Infermeria
18:05-18:10 5-minute Break
18:10-19:30 1 Panel, 3 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel
 

Panel: Perspectives on Machine Translation Evaluation
Moderators: Keith Miller

Vassali
  O13 - Ontologies
Thierry Declerck
Temi Zamit
  O14 - Terminology, Corpus and Lexicon
Adam Kilgarriff
Michel'Angelo Grima
  O15 - Trends in Speech Databases
Felix Burkhardt
David Bruce
  P13 - Subjectivity: Sentiments, Emotions, Opinions
Silke Scheible
Sacra Infermeria
  P14 - Word Sense Disambiguation and Evaluation
Olivier Ferret
Sacra Infermeria
  P15 - Metadata and Digital Libraries
Sue Ellen Wright
Sacra Infermeria
  P16 - Part-of-Speech Tagging
Horacio Rodríguez
Sacra Infermeria

 

Day 2, Thursday 20th May 2010
20 May (Detailed Programme)
Schedule Programme Room
09:00-09:40 Keynote Speech
  Jaime Carbonell: Intelligence Resource Collection for Low-Density Languages
Bente Maegaard
Republic Hall
09:40-09:45 5-minute Break
09:45-11:25 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel
    Chair Persons  
  O16 - LRs: Infrastructures and Strategies
Hans Uszkoreit
Temi Zamit
  O17 - Opinion Mining and Emotions
Nick Campbell
Vassali
  O18 - Information Extraction
Nancy Ide
Michel'Angelo Grima
  O19 - Semantics
Evelyne Viegas
David Bruce
  P17 - Semantic Annotation
Satoshi Sato
Sacra Infermeria
  P18 - Corpus and Morphological Annotation
Joan Soler Bou
Sacra Infermeria
  P19 - Applications of Speech Technology
Norihide Kitaoka
Sacra Infermeria
  P20 - Speech Data Collection
Wolfgang Minker
Sacra Infermeria
  P21 - Dialogue Evaluation
Claire Gardent
Sacra Infermeria
11:25-11:45 Coffee Break
11:45-13:05 4 Oral & 2 Poster Sessions in Parallel
  O20 - Discourse Annotation and Parsing
Aravind Joshi
Temi Zamit
  O21 - Emotion, Sentiment
Inma Hernaez Rioja
Vassali
  O22 - Corpus Building, Annotation and Methodology
Dimitrios Kokkinasis
Michel'Angelo Grima
  O23 - Broadcast News
Carmen Garcia Matero
David Bruce
  P22 - Machine Translation and Evaluation
Gábor Prószéky
Sacra Infermeria
  P23 - Corpora and Treebanks, Grammar and Syntax
Patrick Saint Dizier
Sacra Infermeria
13:05-13:10 5-minute Break
13:10-13:30
Invited Talk
  Ray Fabri: Maltese at the Crossroads of Technological Developments
Mike Rosner
Republic Hall
13:30-14:55 Lunch Break
14:55-16:35 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel
  O24 - Machine Translation
Atsushi Fuji
Temi Zamit
  O25 - Emotion, Sentiment - Special Session
Laurence Devillers
Vassali
  O26 - Corpus Tools
Martha Palmer
Michel'Angelo Grima
  O27 - Lexicon, Morphology
Sonja Bosch
David Bruce
  P24 - Parsing
Dan Flickinger
Sacra Infermeria
  P25 - Discourse Annotation
Dan Cristea
Sacra Infermeria
  P26 - Dialogue Annotation
Jens Allwood
Sacra Infermeria
  P27 - Evaluation of Speech Recognition and Speech Synthesis
Olivier Galibert
Sacra Infermeria
16:35-16:55 Coffee Break
16:55-18:15 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel
  O28 - Syntax and Semantics
Antonio Branco
Temi Zamit
  O29 - Metadata
Dafydd Gibbon
Vassali
  O30 - Tagging
Reinhard Rapp
Michel'Angelo Grima
  O31 - Multimodal Annotation
Jean-Claude Martin
David Bruce
  P28 - Terminological Lexicons, Ontologies, Corpora
Monica Monachini
Sacra Infermeria
  P29 - Question Answering and Evaluation
Giuseppe Attardi
Sacra Infermeria
  P30 - Natural Language Generation
Kristiina Jokinen
Sacra Infermeria
  P31 - Dialogue Corpora
Laurent Prevot
Sacra Infermeria
  P32 - Dialogue Management and Systems
Takenobu Tokunaga
Sacra Infermeria
18:15-18:20 5-minute Break
18:20-19:40 4 Oral & 3 Poster Sessions in Parallel
  O32 - Lexicon
German Rigau
Temi Zamit
  O33 - Question Answering
Gilles Adda
Vassali
  O34 - Endangered Languages
Richard Sproat
Michel'Angelo Grima
  O35 - Disordered Speech Corpus
Florian Schiel
David Bruce
  P33 - Information Extraction, Terminology, Corpora
Pierre Zweigenbaum
Sacra Infermeria
  P34 - Knowledge Discovery
Leo Wanner
Sacra Infermeria
  P35 - Text Corpora and Language Resources
Tomaz Erjavec
Sacra Infermeria

 

Day 3, Friday 21st May 2008
21 May (Detailed Programme)
Schedule Programme Room
09:00-09:40 Keynote Speech
  Ralf Steinberger: Challenges and Methods for Multilingual Text Mining
Jan Odijk
Republic Hall
09:40-09:45 5-minute Break
09:45-11:25 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel
    Chair Persons  
  O36 - National and International projects
Marko Tadic
Temi Zamit
  O37 - Machine Translation
Gudrun Magnusdottir
Vassali
  O38 - Corpus Tools
Oi Yee Kwong
Michel'Angelo Grima
  O39 - Information Extraction
Martine Adda-Decker
David Bruce
  P36 - Multimodal and Audiovisual Corpora
Daniel Sonntag
Sacra Infermeria
  P37 - Sign Language
Annelies Braffort
Sacra Infermeria
  P38 - Document Classification
Dan Tufis
Sacra Infermeria
  P39 - Summarisation
Luca Dini
Sacra Infermeria
  P40 - Textual Entailment
Brigitte Grau
Sacra Infermeria
11:25-11:45 Coffee Break
11:45-13:25 4 Oral & 6 Poster Sessions in Parallel
  O40 - Ontologies
Christopher Brewster
Temi Zamit
  O41 - Multiword Expressions and Collocations
Benjamin Tsou
Vassali
  O42 - Word Sense Disambiguation
Anne Vilnat
Michel'Angelo Grima
  O43 - Speech Corpus Processing
Catia Cucchiarini
David Bruce
  P41 - Semantics and Evaluation
Amália Mendes
Sacra Infermeria
  P42 - Text Mining
Serge Sharoff
Sacra Infermeria
  P43 - Multilingual Corpora for Machine Translation
Gregor Thurmair
Sacra Infermeria
  P44 - Language Identification
Alexander Mehler
Sacra Infermeria
  P45 - Evaluation Methodologies
Alessandro Moschitti
Sacra Infermeria
  P46 - Corpora and Evaluation
Henk van den Heuvel
Sacra Infermeria
13:25-14:55 Lunch Break
14:55-16:35 4 Oral & 3 Poster Sessions in Parallel
  O44 - Web Services
Virach Sornlertlamvanich
Temi Zamit
  O45 - Textual Entailment and Question Answering
Jerry Hobbs
Vassali
  O46 - Discourse Annotation
Harry Bunt
Michel'Angelo Grima
  O47 - Named Entity Recognition
Lluis Padrò
David Bruce
  P47 - Corpora, Annotation and Tools
Satoshi Sekine
Sacra Infermeria
  P48 - Tools for Speech Corpus
Justus Roux
Sacra Infermeria
  P49 - WordNet, Framenet, Ontologies
Karel Pala
Sacra Infermeria
16:35-16:55 Coffee Break
16:55-18:15 Antonio Zampolli Prize and Closing Session
Republic Hall
 
 
Update Friday 7 May 2010
 
 
 
The others articles in the same section :
 
Update Tuesday 20 April 2010

Printable version of this article Send the article by e-mail title=        

 

 
  
Home     |     News     |     Site Map     
  Update Tuesday 20 July 2010